Kraniosakrální biodynamika
Je holistická harmonizační metoda, která celostním a bezpečným přístupem pomáhá našemu systému najít cestu k rovnováze – tedy zpět ke zdraví. Název terapie vychází z latinských názvů pro lebku (cranium) a kost křížovou (sacrum).
Kraniosakrální (lebka-kříž) dotek v hlubokém klidu a pozornosti, dává prostor tělu regenerovat a pomáhá odblokovat následky stresových reakcí uložených hluboko v tkáních. Může pomoci například při nespecifických bolestech (hlava, čelist, pohybový aparát), potížích s trávením, při únavě a nadměrném stresu, s regulací hormonálního systému či s emočními bloky. Dotekem se tělo přirozeně navrací k harmonii tady a teď. Osvobozuje, uvolňuje životní sílu, oživuje její tok a vitalitu a tím nastartovává samoléčení organismu jako celku (v rovině fyzické-strukturální, emoční i mentální-duchovní).
Jemná, nebolestivá manuální terapie bez manipulací, založená na naslouchání našim tkáním, pro klienta příjemná. Založena na práci rukou, které na tělo působí jemnými tlaky a tahy.
HISTORIE
Historie se datuje od počátku 20. století, kdy tyto léčebné procesy objevil a popsal Dr. William Garner Sutherland (1873–1954). Při svých experimentech vycházel z osteopatie Dr. Andrewa Taylora Stilla (1827-1917) u kterého studoval.
Pozoroval, jak se chová centrální nervový systém mezi lebkou ( cranium ) a kostí křížovou ( sacrum ) a zjistil, že lebeční kosti nejsou ve skutečnosti srostlé a že se pohybují pomalým rytmickým pohybem. Tento pohyb se také nazývá dechem života.